Aronija (črna aronija) – Aronia melanocarpa (v loncu)
Premer posode: 17 cm.
Aronija je izjemno zdravilna in uporabna rastlina, same sadike aronije pa izvirajo iz vzhodne Severne Amerike, kjer poleg Aronia melanocarpa (črna aronija) najdemo tudi Aronia arbutifolia (rdečelistna aronija). Življenjski prostor teh dveh vrst so predvsem kisla in vlažna tla s 1000-1200 mm padavin na leto. Čeprav je aronija doma na ameriški celini, so pravo vrednost te rastline spoznali v vzhodni Evropi. Aronija spada v družino vrtnic (Rosacea). Za Aronia melanocarpa (črna aronija) obstaja več sinonimov, kot so Aronia nigra, Sorbus melanocarpa, Pyrus melanocarpa in Mespilus arbutifolia var. Melanocarpa. V naravi je aronija listopadni grm, visok 2-3 metre in širok 2,5 metra. Ena od glavnih značilnosti aronije so lepi beli cvetovi, ki se nahajajo na metlicah. V podnebnem pasu celinske Hrvaške cveti konec aprila. Listi so ovalni, z nazobčanimi robovi in v rastni dobi temno zeleni, jeseni pa se obarvajo dekorativno živo rdeče.
CVET ARONIJE
Šele ko se konec aprila razvijejo listi, se pojavijo prvi cvetovi. Posamezni cvetovi so beli, široki 12 mm, zbrani v grozde. Grozdi so najpogosteje sestavljeni iz 10 do 15, na konicah poganjkov pa do 30 cvetov. Cvetenje traja približno 10 dni, vsak posamezen cvet pa cveti le 5 dni. Cvetove oprašujejo predvsem čebele, možno pa je tudi opraševanje z vetrom. Aronija je SAMOOPLODNA RASTLINA. Okrogli, škrlatno rdeči plodovi, ki se razvijejo iz cvetov, se redno pojavljajo v velikem številu. To so majhni sadeži v obliki jabolka, zelo podobni mušmulam. Premer enega ploda je 6-13,5 mm, teža pa
1,0-1,5 g. Plodovi so sprva pokriti z belkasto plastjo, brez katere so videti kot polakirani. Plodovi zorijo avgusta. Meso sadeža ima intenzivno rdečo barvo in sladko do kislo ter trpko aromo, ki spominja na borovnice. Plodovi so brez pečk, semena pa so majhna. Aronija ima zelo nizke zahteve glede rastišča in podnebja, zato lahko uspeva v zelo različnih klimatskih območjih. Aronija torej uspeva na celotnem ozemlju Republike Hrvaške (od otoka Vis do Gorskega Kotarja in Slavonije). A glede na to, da aronija izvira iz območij z atlantskim podnebjem, bolje uspeva na rastiščih z višjo talno in zračno vlago. Optimalna količina padavin je 500-600 mm na leto. Aronija dobro uspeva tudi na tleh z visoko podtalnico, kjer druge sadne vrste, kot so jabolka in češnje, ne uspevajo. Pri sajenju aronije se je treba izogibati izrazito suhim peščenim prstem in zbitim vlažnim prstem. Steblu in cvetu aronije mraz skorajda ne poškoduje. Cvet je odporen na nizke spomladanske temperature, sama rastlina pa prenese temperature do -30°C.
PLOD ARONIJE
Plodovi zorijo od začetka do sredine avgusta. Ker običajno vsi sadeži dozorijo hkrati, je potrebna samo ena trgatev. Spravilo lahko poteka ročno ali strojno. Pri ročnem obiranju plodove trgamo s prsti, pri čemer lahko na uro poberemo do 12 kg. Na večjih nasadih je pogosta strojna žetev, zmogljivost delovnega stroja pa se giblje od 3 do 4 ure na hektar.
Fotografija na beli podlagi predstavlja povprečen primerek sadike 18.4., videz pred in po tem obdobju pa bo odvisen od letnega časa in gojitvenih razmer.
PAKIRANJE: |
Lonček (zabojnik) s humusom |
|
Več informacij o embalaži tukaj. |
5,38 €